23/05/2013
EIA WSIP May 19 Final Draft Cleared for Public Consultations.
23/05/2013
Raporti Final i Workshopit me Pronaret_Janar2013.
23/05/2013
Final Analytical Report_clearENG_January2013.
HOME » Prezantimi 
Projekti i Kanalizimeve tė Tiranės sė Madhe

Financuar nga Qeveria Japoneze
Ne shumen 62,000,000 Euro Kredi
ne Tiranė

Zbatimi filloi me 2008. Mbaron mė 2019.
Ecuria e projektit
Tirana trashėgimi i njė sistemi kanalizimesh tė amortizuar dhe jo efiēent solli nevojėn e domosdoshme tė investimeve nė kėtė fushė. Pėr tė eliminuar ndotjen e vazhdueshme qė vjen nga derdhja e kėtyre ujėrave nė lumenjtė e Tiranės dhe veēanėrisht nė lumin e Lanės qeveria mori masat e nevojshme pėr zgjidhjen e kėtij problemi. Ndertimin e Impiantit pėr trajtimin e Ujrave tė Ndotura, i cili do tė trajtojė gjithė zonėn e studimit pėr Tiranėn e Madhe.

Kjo fazė projektohet pėr tė bėrė tė mundur trajtimin e ujėrave pėr njė popullsi prej 342,000 banorė, mbulon njė siperfaqe tė qytetit prej 2,343 ha dhe afėrsisht pėrpunon njė prurje 77.100 m3/ditė. Projekti ėshtė nė fazė implementimi.

Njėkohėsisht do punojmė pėr studimin e fizibilitetit tė fazės sė dytė e cila pėfshin dhe Komunen e Paskuqanit dhe mbulon njė siperfaqe prej 6,000 ha. Numri i popullsisė qė do tė mbulohet nga ky shėrbim shkon deri nė 830,320 banorė.

Ka filluar faza e parė e projektit, nga njė kompani Japoneze TEC nė bashkėpunim me njė kompani Shqipetare EPC. Kjo fazė pėrbėhet kryesisht nga kėto elemente shėrbimesh:

• Projektim

• Pėrgatitje pėr Tenderim/ Pėrgatitja e Kontratės dhe Ndjekja e saj

• Supervizim

• Asistence pėr Vėnien nė Shfrytezim

Karakteristikat Teknike

1.) Ndėrtimi i Kanalizimeve tė reja me diameter nga 250 deri nė 1.110 mm dhe me gjatėsi 11.2 km, nė zona tė ndryshme tė qytetit tė Tiranės

2.) Ndėrtimi i Kolektorit kryesor nga ura e shkollės teknologjike deri nė Impiantin e pastrimit nė Kashar, i cili pėr herė tė parė nė Shqipėri do tė ndėrtohet me metoden e microtuneling me njė thellesi deri nė 18 m dhe me diameter nga 600 deri nė 1.500 mm. Gjatėsia e kėtij Kolektori prej 4.4 km bėn tė mundur transportimin e tė gjithė ujėrave tė ndotura pėr nė impiantin e pastrimit.

3.) Njė tjeter objekt i rėndesishėm i kėtij projekti ėshtė dhe Kolektori i ri i grumbullimit tė ujerave tė ndotura nė krahun jugor tė lumit tė Lanės. Ndėrtimi i tij do tė bėhet gjithshtu me metodėn e mikrotuneling me diametėr nga 1.000 deri nė 1.200 mm. Ky tunel nėntokėsor me thellesi mesatare 8 – 10 m dhe gjatėsi 3 km, bėn tė mundur grumbullimin dhe transportimin e ujėrave tė ndotura nga shkolla e baletit deri te ura e shkollės teknologjike.

4.) Ndėrtimi i Impiantti tė pastrimit tė ujėrave tė ndotura nė komunėn e Kasharit me kapacitet 94.100 m3/ditė si prurje max ditore. Ky Impiant do tė bėjė tė mundur trajtimin e ujėrave me metoden e trickling filter sipas standarteve tė kėrkuara.

Aktualisht kontrata vazhdon implementimin. Ka pėrfunduar faza e mobilizimit tė kantierit nė tė cilat janė pėrfshirė; ndėrtimi i zyrave tė administrates sė Impiantit tė trajtimit tė ujrave tė ndotura, furnizimi me ujė i Impiantit nėpermjet 4 puseve nė thellėsi nga 70-140 m, furnizimi me energji elektrike nė ndertimin e linjes sė re GKV nga TEC i kombinatit deri nė Impiant.Ėshte vėnė nė punė impianti i prodhimit te betonit.Ėshte vėnė nė punė baza e pėrpunimit tė hekurit dhe pėrgaditjes sė armatures. Kane pėrfunduar rrugėt provizore tė lėvizjeve brenda impiantit deri nė masėn 51%. Ka pėrfunduar ndėrtimi i rrugės devijuse tė zonės, (rruga komunikuese komunale).

Drejtoria e Përgjithshme e Ujësjellës Kanalizime
Adresa: Rr: "Sami Frashëri", Nr.4
Tiranë, Shqipëri
Tel & Fax +355 4 2256091

Kėshilli i Ministrave
Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės