23/05/2013
EIA WSIP May 19 Final Draft Cleared for Public Consultations.
23/05/2013
Raporti Final i Workshopit me Pronaret_Janar2013.
23/05/2013
Final Analytical Report_clearENG_January2013.
HOME » Investime  » Impiantet 
IMPIANTE

1.     Impianti i trajtimit tė ujit tė ndotur Kavajė Faza I

 

Financuar nga Kfw
Vlera: 4.9 milion Euro
Zbatimi filloi mė 2003 dhe pėrfundoi mė 2007

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura nė Kavajė ėshtė impianti i parė i ndėrtuar nė Shqipėri. Ky projekt trajton ujin pėr 25,000 banorė. Ka njė prurje mesatare 4,500 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale rreth 13 ha.

 

 

2.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Bashkia Durrės

 

Financuar nga BB, LUX, EIB
Vlera: 11.1 milion Euro
Zbatimi filloi mė 2005 dhe pėrfundoi mė 2011.

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura nė Durrės ėshtė ndėrtuar nė Porto Romano dhe trajton ujin e ndotur tė kanalizimeve nė Durrės dhe disa fshatrave pėrreth (Bisht Pallė, Rrashbull, Arapaj, Shėn Vlash dhe Shkallnur). I shėrben  popullsise prej 250,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 9,600 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 33 ha.

 

 

3.     Imianti i trajtimit tė ujit tė ndotur Sarandė

 

Financuar nga  BB, LUX, EIB

 

Vlera: 3.84 milion Euro
Zbatimi filloi mė 2005 dhe pėrfundoi mė 2011

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Sarandė ėshtė ndėrtuar nė fshatin Ēukė. I shėrben  popullsise prej 60,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 1,920 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 14.7 ha.

 

 

4.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura nė Shėngjin

 

Financuar nga  BB, LUX, EIB

 

Vlera: 4.9  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2005 dhe pėrfundoi mė 2011

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Shėngjin ėshtė ndėrtuar nė fshatin Kunė. I shėrben  popullsise prej 60,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 1,920 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 29.1 ha.

 

 

5.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Vlorė

 

Financuar nga  BE

 

Vlera: 2.6  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2006 dhe pėrfundoi mė 2007

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Vlorė ėshtė ndėrtuar nė pjesėn perėndimore tė plazhit Vlorė. I shėrben  popullsise prej 210,000 banorė, ndėrsa prurja e ujit nė hyrje tė impiantit ėshtė mesatarisht 300 l / s dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 3.4 ha.

 

 

6.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Bashkia Pogradec

 

Financuar nga  Kfw

 

Vlera: 2.5  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2007 dhe pėrfundoi mė 2010

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Pogradec ėshtė ndėrtuar nė komunėn e Buēimasit. I shėrben  popullsisee prej 50,000 banorė, ndėrsa prurja e ujit nė hyrje tė impiantit ėshtė mesatarisht ėshtė 38 l / s dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 15 ha.

 

 

7.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Bashkia Korēė

 

Financuar nga  Kfw

 

Vlera: 8.5  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2009 dhe pėrfundoi mė 2012

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Korēė ėshtė ndėrtuar nė veri tė qytetit tė Korēės. I shėrben njė popullsie prej 85,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 15,000 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 13 ha.

 

 

8.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Tiranė

 

Financuar nga  JICA

 

Vlera: 61 milion Euro
Zbatimi filloi mė 2013 dhe pėrfundon mė 2018

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit tė ujėrave tė pėrdorura nė Tiranė do tė mbulojė njė pjesė tė konsiderueshme tė Tiranės dhe tė komunave Kashar e Bėrxull. Do ti shėrbej njė popullsie prej 350,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare do tė jetė 77,000 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 53 ha. Impanti ėshtė nė fazė ndėrtimi.

 

 

9.     Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura Shirokė

 

Financuar nga  Kfw, ADA, SEC

 

Vlera: 2.3  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2011 dhe pėrfundoi mė 2014

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Shkodėr ėshtė ndėrtuar nė zonėn e Shirokės. Ishėrben njė popullsie prej 5,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 320 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 500 m2.

 

 

10.                        Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Velipojė

 

Financuar nga  BE (IPA 2010)

 

Vlera: 3.5  milion Euro
Zbatimi filloi mė 2011 dhe pėrfundoi mė 2014

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit nė Velipojė i shėrben njė popullsie prej 75,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare ėshtė 15,800 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 2,8 ha.

 

 

11.                        Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura, Orikum

 

Financuar nga  Banka Islamike

 

Vlera: 3.2 milion Dollar
Zbatimi filloi mė 2014 dhe pėrfundoi mė 2016

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit tė ujėrave tė pėrdorura nė Orikum do ti shėrbej njė popullsie prej 55,000 banorė, ndėrsa prurja mesatare do tė jetė 4,000 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale prej 2 ha. Punimet kane perfunduar.

 

 

12.                        Impianti i trajtimit tė ujit tė ndotur Kavajė Faza II

 

Financuar nga BE (IPA 2009)
Vlera: 4.8 milion Euro
Zbatimi filloi mė 2012 dhe pėrfundoi mė 2014

 

Pėrshkrimi:

 

Impianti i trajtimit tė ujėrave tė ndotura nė Kavajė Faza II ėshtė vazhdimi i Fazės sė I. Ky projekt trajton ujin pėr 50,000 banorė. Ka njė prurje mesatare 18,000 m3 / ditė dhe zė njė sipėrfaqe totale rreth 18 ha. Punimet kane perfunduar dhe ka filluar faza e garancise se difekteve.

 

 


Drejtoria e Përgjithshme e Ujësjellës Kanalizime
Adresa: Rr: "Sami Frashëri", Nr.4
Tiranë, Shqipëri
Tel & Fax +355 4 2256091

Kėshilli i Ministrave
Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės