23/05/2013
EIA WSIP May 19 Final Draft Cleared for Public Consultations.
23/05/2013
Raporti Final i Workshopit me Pronaret_Janar2013.
23/05/2013
Final Analytical Report_clearENG_January2013.
HOME » PROGRAMI I TRANSPARENCES   » Programi i transparences DPUK 
PROGRAMI I TRANSPARENCES

I. HYRJE
Nė pėrputhje me nenin 7 tė ligjit nr.119/2014 "Pėr tė Drejtėn e Informimit" ėshtė pėrgatitur programi i transparencės pėr Drejtorinė e Pėrgjithshme te Ujėsjellės Kanlizimeve . Ky program pėrcakton kornizėn ligjore tė veprimtarisė sė autoritetit nė kuadėr tė ligjit nr.119/2014 "Pėr tė Drejtėn e Informimit"(LDI).
Ky program vlerėsohet si njė mėnyrė konkrete pėrmes sė cilės Drejtoria e Pėrgjithshme e Ujėsjellės Kanalizimeve  ndėrton dhe rrit transparencėn nė punėn e saj  institucionale, nėn garancinė e LDI-sė.  DPUK  do tė pėrditėsojė herė pas here Programin e Transparencės, nė pėrputhje me pikėn 2 tė nenit 5 tė LDI-sė.
Informacioni i bėrė publik nė kėtė program, synon tė bėjė transparencėn e veprimtarisė sė punės sė Drejtorise sė Pėrgjithshme te Ujėsjellės Kanalizimeve  nėpėrmjet pasqyrimit tė detajuar tė tij nė faqen zyrtare dpuk@dpuk.gov.al si dhe nė mjediset e pritjes sė publikut.  Programi i transparencės pasqyrohet nė rubrika, tekste/pėrmbajtje, afat kohor pėr bėrjen publike tė tij, mėnyrėn e bėrjes publike si dhe strukturėn pėrkatėse e cila prodhon ose administron dokumentin.
Nė pėrmbajtje tė programit tė transparencės evidentohet skema e publikimit, e cila pasqyron menutė ku adresohet dokumenti nė faqen zyrtare nė internet. Pėrveē kėsaj, ēdo dokument ėshtė i aksesueshėm edhe nė skemė.
Dokumentacioni i bėrė publik, do tė jetė i pėrditėsuar nė formė e pėrmbajtje. Faqja zyrtare e DPUK - se  ėshtė ndėrtuar nė atė formė qė mundėson informacion pėr publikun pa kėrkesė nė format lehtėsisht tė kuptueshėm. Nė rubrikat e faqes zyrtare pasqyrohen edhe informacione qė karakterizohen nga kufizime tė identifikimit tė tė dhėnave personale pėr shkak tė ruajtjes sė privatėsisė sė individėve/subjekteve tė tė dhėnave, etj.
Skema e publikimit paraqitet nėpėrmjet tabelės pėrmbledhėse tė evidentuar nė kėtė program.

II. PARIME TĖ PĖRGJITHSHME
Parimet kryesore nė tė cilat mbėshtetet Programi Transparencės sė DPUK - se   janė;
1.    "E drejta pėr informim" ėshtė e drejtė Kushtetuese e parashikuar nė nenin 23 tė saj, e aksesueshme nga tė gjithė pa asnjė pėrjashtim.
2.    Prezumimi i publikimit maksimal tė tė dhėnave: DPUK si  (AP) ushtron funksione publike, pėr rrjedhojė informacioni qė rrjedh nga veprimtaria e tij publikohet nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.
3.    Zbatimi korrekt i ligjit dhe dispozitave ligjore qė rregullojnė nė mėnyrė tė posaēme veprimtarinė e DPUK -sė dhe pėrkatėsisht: Regullore e DPUK  Nr 93, 28.07.2009, Regullore ne lidhje me Deklarimin e Pasurive dhe Konfliktin e Interesave  , Urdher per Kodin e Etikės etj
4.    Informacioni pėrshtatet nė gjuhė tė qartė e tė kuptueshme.
5.    Organ mbikėqyrės i procedurave tė informimit publik ėshtė Komisioneri pėr tė Drejtėn e Informimit dhe Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale" (kėtej e tutje KDIMDP).
6.    Rishikimi i programit tė transparencės bėhet sipas sė njėjtės procedurė, pėrmes sė cilės ėshtė bėrė miratimi i tij.
7.    Informacioni publik  pa kėrkesė duhet tė jetė: 
-      i plotė;
-    i saktė;
-    i pėrditėsuar;
-    i thjeshtė nė konsultim;
-    i kuptueshėm;
-    lehtėsisht i aksesueshėm;
-    i pajtueshėm me dokumentet origjinale nė posedim tė autoritetit publik.

III. INFORMACIONI QĖ BĖHET PUBLIK PA KĖRKESĖ
Informacioni i lejuar pėr publikim ėshtė shprehimisht i parashikuar nė nenin 7 tė ligjit Nr.119/2014 "Pėr tė Drejtėn e Informimit".
Nė pėrputhje me kėtė program transparence tė miratuar,  Drejtoria e Pėrgjithshme e Ujėsjellės Kanlizimeve  vendos nė dispozicion tė publikut nė faqen e saj tė internetit dpuk@dpuk.gov.al dhe nė mjediset e pritjes sė publikut, kategoritė e mėposhtme tė informacionit:
"    Strukturėn organizative tė ,  Drejtorisė se Pėrgjithshme te Ujėsjellės Kanlizimeve 
"    Tekstet e plota, tė konventave qė janė ratifikuar, tė ligjeve, tė akteve nėnligjore, tė kodeve tė sjelljes, dokumente politikash, tė manualit ose ndonjė dokument tjetėr qė ka lidhje me ushtrimin e funksioneve tė tij dhe qė prek publikun e gjerė;
"    Informacion pėr procedurat qė duhen ndjekur pėr tė bėrė njė kėrkesė pėr informim, adresėn postare dhe elektronike pėr depozitimin e kėrkesave pėr informim, si dhe procedurat e ankimit tė vendimit pėrkatės;
"    Tė dhėna pėr vendndodhjen e zyrave tė autoritetit publik, orarin e punės, emrin dhe kontaktet e koordinatorit pėr tė drejtėn e informimit;
"    Tė dhėna pėr arsimin, kualifikimet dhe pagat e funksionarėve, tė cilėt kanė detyrimin pėr deklarimin e pasurisė, sipas ligjit, strukturat e pagave pėr nėpunėsit e tjerė, si dhe njė pėrshkrim tė procedurave tė zgjedhjes, kompetencave dhe detyrave tė funksionarėve tė lartė tė DPUK - se  dhe procedurėn qė ata ndjekin pėr tė marrė vendime;
"    Mekanizmat monitorues dhe tė kontrollit qė veprojnė mbi DPUK , pėrfshirė planet strategjike tė punės, raportet e auditimit nga Kontrolli i Lartė i Shtetit ose subjekte tė tjera, si dhe dokumentet qė pėrmbajnė tregues tė performancės sė autoritetit;
"    Tė dhėna pėr buxhetin dhe planin e shpenzimeve pėr vitin financiar nė vijim dhe vitet e kaluara, si dhe ēdo raport vjetor pėr zbatimin e buxhetit. Nė ato raste kur autoriteti publik vetėfinancohet nga tarifat e licencave ose ēdo formė tjetėr e financimit tė drejtpėrdrejtė nga subjektet e rregulluara prej tij, bėhen publike edhe dokumentet qė tregojnė gjendjen e shlyerjes sė detyrimeve nga subjektet e licencuara;
"    Informacion pėr procedurat e prokurimit apo procedurat konkurruese tė koncesionit/partneritetit publik privat, pėrkatėsisht, sipas parashikimeve tė ligjit nr. 9643, datė 20.12.2006, "Pėr prokurimin publik", dhe tė ligjit nr. 125/2013, "Pėr koncesionet dhe partneritetin publik privat", qė kryhen pėr llogari tė dpuk - se , duke pėrfshirė:  listėn e kontratave tė lidhura, shumėn e kontraktuar, palėt kontraktuese dhe pėrshkrimin e shėrbimeve apo mallrave tė kontraktuara, informacionin pėr zbatimin dhe monitorimin e kontratave, si dhe udhėzues e politika tė ndryshme;
"    Informacion pėr shėrbimet qė DPUK i jep publikut, pėrfshirė standardet pėr cilėsinė e shėrbimit, njė pėrshkrim tė kategorive dhe formave tė ndihmės shoqėrore, subvencioneve tė dhėna nga DPUK dhe tė procedurave pėr t'i pėrfituar ato, informacione dhe dokumente qė kėrkohen shpesh, ēdo informacion tjetėr qė gjykohet i dobishėm nga DPUK
"    Ēdo mekanizėm dhe procedurė pėr bėrjen e kėrkesave dhe ankesave, nė lidhje me veprimet ose mosveprimet e autoritetit publik, procedura, pėrmes sė cilės personat e interesuar mund tė paraqesin mendimet e tyre apo tė ndikojnė nė ēfarėdo mėnyre tjetėr nė hartimin e ligjeve, tė politikave publike apo ushtrimin e funksioneve tė AP-sė, njė pėrshkrim tė thjeshtė tė sistemit qė pėrdor autoriteti publik pėr mbajtjen e dokumentacionit, tė llojeve, formave tė dokumenteve, si dhe tė kategorive tė informacionit qė bėhet publik pa kėrkesė;
"    AP-ja, gjithashtu, krijon dhe arkivon njė kopje digjitale tė faqes zyrtare tė tij nė internet, tė plotėsuar me informacionin qė kėrkohet nė programin e miratuar tė transparencės, si dhe pėr metodat, mekanizmat dhe periodicitetin e publikimit tė informacioneve publike, tė cilat vihen nė dispozicion tė publikut pa kėrkesė;
"    Aktet qė pėrmbajnė rregulla, norma apo kufizime tė tė drejtave dhe lirive themelore tė individit, si dhe me efekt tė drejtpėrdrejtė pėr ta, bėhen publike me anė tė afishimit apo postimit nė faqen zyrtare tė internetit, brenda 48 orėve prej miratimit tė aktit nga Dpuk - ja .

Informacioni i publikuar sipas kėsaj skeme, pėrditėsohet sa herė ai ndryshon.

IV. TABELA PĖRMBLEDHĖSE E PROGRAMIT TĖ TRANSPARENCĖS SĖ DREJTORISĖ SĖ PĖRGJITHSHME TĖ UJĖSJELLĖS KANALIZIMEVE


 

Kategoritė e informacionit publik  pa kėrkesė 

Baza Ligjore  Ligji 119 /2014 “ Pėr te Drejtėn e Informimit”
 

Dokumenti/Pėrmbajtja 

Afati kohor pėr publikim 

Mėnyra e publikimit

Sektori Pėrgjegjės pėr pregatitjen e Materialit apo Disponimin e tij  

Pėrshkrim i strukturės organizative, funksioneve dhe detyrave tė autoritetit publik.

Neni7/1/a/d

Vendim miratimi.
Skemė.
Struktura e pagave.

Tabelė e funksioneve, detyrave dhe kompetencave tė Drejtorėve/ive,arsimit
,kualifikimet e  drejtuesve.

Pas botimit nė fletore zyrtare.

 

Pėrditėsohet pėr cdo akt emėrimi.

 Nė faqen zyrtare nė menunė “

“ Prezantimi  » Rreth DPUK  » Organigrama “ 

Drejtoria Ekonomike Sektori i Burimeve Njerėzore
koordinatori

Akte ndėrkombėtare
ligje;
akte nėn ligjore;
dokument politikash;
dokument tjetėr.

Neni 7/1/b

 

Tekstet e plota tė Konventa
Ligje
Akte nėnligjore
Kodeve tė sjelljes
Cdo dokument politikash  
Manual ose ndonjė dokument tjetėr qė ka lidhje me ushtrimin e funksioneve tė dpuk dhe prek publikun e gjerė .

Kodi i etikės

Strategji

 

Raport vjetor

Pas botimit nė fletoren zyrtare.

 

Pas miratimit tė urdhėrit nga Drejtori i Pėrgjithshėm.

Pas dorėzimit nė MTI

Nė faqen zyrtare nė menunė "Legjislacioni"

Nė faqen zyrtare nė menunė “Legjislacioni “

Nė faqen zyrtare nė menunė "Strategji"                              
Tė gjitha Drejtoritė

Informacion pėr procedurat qė duhen ndjekur pėr tė bėrė njė kėrkesė pėr informim,
adresėn postare dhe elektronike pėr depozitimin e kėrkesave pėr informim, si dhe procedurat
e ankimit tė vendimit pėrkatės.

Neni 7/1/c/g

Format kerkese
Format ankese     Shpjeguese

 

 

Adrese postare
Adrese e- mail
dpuk@dpuk.gov.al

Pas miratimit tė Programit tė transparencės.
Menjėherė nė rast ndryshimesh

Nė faqen zyrtare nė menunė “ Programi i transparencės, Kordinatori i te drejtes pėr i nformim.

 

 

Kontakt

Koordinatori pėr tė drejtėn e Informimit

Tė dhėna pėr vendndodhjen e zyrave tė autoritetit publik,
orarin e punės,
emrin dhe kontaktet
e koordinatorit pėr tė drejtėn e informimit.

Neni7/1/ē

Shpjeguese

Pas miratimit tė Urdhėrit pėr caktimin e Koordinatorit

Nė faqen zyrtare nė menunė "Koordinatori"

Koordinatori pėr tė drejtėn e Informimit

Tė dhėna pėr arsimin,kualifikimet dhe pagat e funksionareve tė cilėt kanė detyrim pėr deklarim tė pasurive ,sipas ligjit ,strukturat e pagave pėr nėpunėsit e tjerė si dhe njė pėrshkrim i procedurave tė zgjedhjes, kompetencave dhe detyrave tė funksionarėve tė lartė tė DPUK, procedura qė ndjekin pėr tė marrė vendime.

Neni 7/1/d

 

 

 

 

Neni 24 I ligjit 119/2014

 

 

 

 

E pėrhershme

Nė faqen Zyrtare Prezantimi >> Rreth DPUK >> Informacione.

 

Drejtoria Ekonomike

Mekanizmat monitorues;
raporte  auditi;
dokumentet me tregues performance

Neni7/1/dh

Raporte Monitorimi dhe auditimi ( KLSH & MTI)

 

 

Rezolutė.

Menjėherė pas depozitimit nė DPUK ose  publikimit nė faqen zyrtare tė monitoruesve.

Menjėherė pas depozitimit nė DPUK

 

 

Nė faqen zyrtare Prezantimi  » Rreth DPUK  » Informacione  

 

Prezantimi  » Rreth DPUK  » Informacione 

Drejtoria Teknike
Drejtoria e Monitorimit
Drejtoria Ekonomike

Buxheti dhe plani  i shpenzimeve pėr vitin financiar nė vijim dhe vitin e kaluar, raporte vjetore pėr zbatimin e buxhetit

Neni 7/1/e

Buxheti

 

Raporte

Pas miratimit tė Ligjit tė Buxhetit.

Nė faqen zyrtare nė menunė " Buxheti "

Drejtoria . Ekonomike

Informacion pėr procedurat e prokurimit.
sipas Ligjit 9643, datė 20.12.2006” pėr prokurimin publik”

Neni 7/1/ė

Regjistri

Menjėherė pas dėrgimit nė APP

Nė faqen zyrtare nė menunė HOME » Prokurime.

Drejtoria Drejtoria Teknike

Shėrbimet e DPUK pėr publikun.

Neni
7/1/f

Regjistri i njoftimeve

 

 

Fatura Arkėtimi

Pėrditesohet periodikisht.

 

 

E pėrherėshme

Nė faqen zyrtare nė menunė  " Programi i transparencės, Regjistri ".

 

Nė faqen zyrtare nė menunė Prezantimi  » Rreth DPUK  » Informacione  

 

Paraqitja e mendimeve nė hartimin e p/akteve, etj.

Neni 7/1/gj

p/akt ligjor dhe nėn ligjor
p/strategji

Pas nėnshkrimit tė relacionit shoqėrues.

Nė faqen zyrtare nė menunė " Programi i transparences ".

Tė gjitha Drejtoritė

Mbajtja e dokumentacionit nga DPUK

Neni 7/1/h

Tabelė

Pas miratimit tė urdhėrit tė Ekspertizės.

Nė faqen zyrtare nė menunė Prezantimi  » Rreth DPUK  » Informacione 

Koordinatori
Sektori Monitorimit tė Projekteve me Financim tė Huaj dhe faqes sė Internetit

Regjistri i kėrkesave dhe pėrgjigjeve, sipas nenit 8
tė kėtij ligjit nr.119/2014.

Neni 7/1/i

Tabelė

Pas miratimit tė Programit tė Transparencės.

Nė faqen zyrtare " Programi i transparencės " nė menunė "Regjistri i kėrkesave dhe pėrgjigjeve".

Koordinatori pėr tė drejtėn e Informimit

Njė pėrshkrim tė kategorive dhe formave tė ndihmes shoqėrore ,subvensioneve tė dhėna nga DPUK dhe procedurave pėr ti pėrfituar ato.

7/1/ j

Informacione
Tabela

Menjėherė

Nė faqen zyrtare nė menunė  "Buxheti "

Drejtoria e Monitorimit

Informacione dhe dokumente qė kėrkohen shpesh.

Neni 7/1/k

Formulari i Njoftimit.

 

 

Rekomandime
Urdhėra

 

 

 

 

 

Vendime

 

 

 

 

 

 

Manuale
Udhėzues
Opinione

 

Nėpunės civile ( Vende vakante)

Pas Miratimit nga Drejtori i Pėrgjithshem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pas ēdo krijimi tė vendit vakant.

Nė faqen zyrtare " Programi i transparences , ne menune Kordinatori.
Nė faqen zyrtare nė menunė " Programi i transparences ". 
Me kufizime tė subjekteve tė tė dhėnave personale nė vendime dhe rekomandime

Nė faqen zyrtare nė menunė " Me kufizime tė subjekteve tė tė dhėnave pėrsonale nė vendime dhe rekomandime
Nė menunė Mbrojtja e tė dhėnave "Legjislacioni "

 

 

Tė Gjitha Drejtoritė e DPUK

Informacione tė tjera  tė dobishme

Neni 7/1/l

 Mbi publikimin e Fushates se Komunikimit te Programit te Praktikave te Punes     Politika e privatėsise.   Materiale ndėrgjegjėsuese dhe evente.

Pas miratimit nga Drejtori i Pėrgjithshem.

 

 

Nė faqen zyrtare nė menunė " Publikime "
Nė faqen zyrtare nė menunė " Home ".

Tė gjitha Drejtoritė e DPUK 
Cdo nėpunės i DPUKV. PUBLIKIMI

Nė pėrputhje me kėtė program transparence tė miratuar, DPUK  vendos nė dispozicion tė publikut nė faqen e tij tė internetit dpuk@dpuk.gov.al dhe nė mjediset e pritjes sė publikut, kategoritė e mėsipėrme, nė njė menu tė veēantė tė titulluar "Programi i Transparencės".

VI. MONITORIMI
Komisioneri pėr tė Drejtėn e  Informimit dhe Mbrojtjen e  tė Dhėnave Personale monitoron zbatimin e ligjit pėr tė drejtėn e informimit, duke nxitur parimin e transparencės nė punėn e autoriteteve publike, veēanėrisht duke sensibilizuar dhe informuar pėr ēėshtje tė sė drejtės sė informimit.
Komisioneri bėn rekomandime pėr autoritetet publike, lidhur me konceptimin dhe zbatimin e programeve institucionale tė transparencės.Drejtoria e Përgjithshme e Ujësjellës Kanalizime
Adresa: Rr: "Sami Frashëri", Nr.4
Tiranë, Shqipëri
Tel & Fax +355 4 2256091

Kėshilli i Ministrave
Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės