23/05/2013
EIA WSIP May 19 Final Draft Cleared for Public Consultations.
23/05/2013
Raporti Final i Workshopit me Pronaret_Janar2013.
23/05/2013
Final Analytical Report_clearENG_January2013.
HOME » Prezantimi  » Roli dhe Misioni 
Roli dhe misioni i Drejtorise se Pergjithshme Ujesjelles Kanalizime


 Roli dhe Misioni

1.1. ROLI DHE MISIONI:
Drejtoria e Pėrgjithshme Ujėsjelles Kanalizime ėshtė i vetmi organ shtetėror i specializuar nė fushėn e furnizimit me ujė tė pijshėm, kanalizimeve tė ujėrave tė zėza dhe tė bardha si dhe trajtimit tė tyre (infrastrukturės ujore). Ajo mbėshtet teknikisht politikat e Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit nė ketė fushe nė pėrputhje me legjislacionin dhe politikat e Qeverisė tė pėrcaktuara nė strategjitė sektoriale.

Roli i DPUK nė fushėn e veprimtarisė sė saj ėshtė qė tė realizoje nėpėrmjet autoritetit tė saj ligjor dhe teknik, koordinimin dhe monitorimin e aktivitetit pėr sigurimin e furnizimit me ujė, kanalizimeve te ujėrave tė pėrdorura dhe trajtimit tė tyre pėr tė gjithė popullsinė e vendit, nė bashkėpunim me pushtetet vendore dhe subjektet e menaxhimit tė infrastrukturės ujore.
Pėr tė realizuar misionin e saj nė mbėshtetje tė kuadrit tė pėrgjithshėm tė veprimtarisė sė Ministrisė, DPUK - ja:
• Harton kuadrin strategjik pėr zhvillimin dhe menaxhimin e sektorit tė ujėsjellės kanalizimeve nė vendin tonė;
• Propozon planifikimin vjetor tė investimeve nga Buxheti i Shtetit duke u mbėshtetur nė nevojat qė paraqesin Njėsite e Qeverisjes Vendore / Sh.a Ujėsjellės Kanalizime dhe e paraqet pėr aprovim Ministrit tė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit;
• Mbėshtet me financim, nėpėrmjet Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, nevojat pėr kosto lokale, takse doganore dhe rimbursim TVSH-je, kontratat e miratuara tė financuara nga donatoret e huaj.
• Propozon standartet dhe specifikimet teknike pėr Ujėsjellėsa dhe kanalizime dhe i dėrgon pėr miratim nė organet pėrkatėse;
• Harton dhe pėrgatit projekt aktet ligjore dhe nėnligjore qė kanė tė bėjnė me fushėn e administrimit dhe tė shpėrndarjes sė ujit tė pijshėm, largimit tė organizuar dhe trajtimin e ujėrave tė pėrdorura;  
• Organizon dhe drejton punėn pėr evidentimin e projekteve tė reja nė sektorin e infrastrukturės ujore;
• Ndjek reformat qė ndėrmerren nga Qeveria  pėr tė pėrmirėsuar menaxhimin, operimin si dhe tė pėrmirėsimit tė treguesve tė sektorit duke mbėshtetur Njėsitė e Qeverisjes Vendore dhe subjektet e menaxhimit tė infrastrukturės ujore;
• Pėrgatit dokumentacionin dhe ndjek ecurinė e zhvillimit tė formave alternative tė menaxhimit nė sektorin e Ujėsjellės Kanalizimeve;
• Bashkėpunon me institucione qendrore dhe vendore, donatore tė huaj, shoqata joqeveritare vendase apo tė huaja, tė interesuara pėr zhvillimin e sektorit tė infrastrukturės ujore.
• Bashkėpunon me Sekretariatin e Kėshillit Kombėtar tė Ujit dhe Agjensitė e Baseneve Ujore pėr njė menaxhim efikas tė burimeve ujore sidomos pėr ato qė shfrytėzohen pėr ujė tė pijshėm;
• Organizon dhe drejton punėn pėr prokurimin e investimeve (studime, projektime, mirėmbajtje, rehabilitime, ndėrtime tė reja) sipas legjislacionit ne fuqi;
• Ndjek ecurinė e projekteve me donatore tė huaj nėpėrmjet njėsive tė zbatimit tė projekteve nė vartėsi tė saj dhe pėrgjigjet pėr ecurinė e tyre. Rakordon me Drejtorinė e Menaxhimit tė Projekteve nė Ministrinė e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit pėr projektet e infrastrukturės ujore;
• Promovon dhe zbaton politikat e duhura realiste ne sektorin e ujėsjellės-kanalizimeve nė Shqipėri, nėpėrmjet zbatimit me efektivitet tė programit tė monitorimit;
• Organizon dhe drejton mbledhjen e tė dhėnave nga tė gjitha shoqėritė ujėsjellės-kanalizime qė operojnė nė territorin e vendit, rishikon dhe vlerėson tė dhėnat nė mėnyrė periodike, ruan integritetin e tyre, zhvillon standarde realiste pėr vlerėsimin krahasues brenda sektorit, vėzhgon progresin e ndėrmarrjeve tė analizuara me qėllim pėrmirėsimin e performances sė tyre, tė gjitha kėto duke u bazuar nė treguesit e punės;
• Bashkėpunon me Sektorin e Emergjencave Civile dhe institucionet e interesuara nė hartimin dhe zbatimin e programeve pėr sigurimin e objekteve tė infrastrukturės ujore;
• Ndjek dhe zhvillon marrėdhėniet me organizatat dhe institucionet ndėrkombėtare pėr sektorin e infrastrukturės ujore;
• Organizon dhe drejton kualifikimin e personelit tė DPUK dhe tė ndėrmarrjeve tė ujėsjellės kanalizimeve nėpėrmjet kurseve dhe seminareve qė zhvillohen brenda dhe jashtė vendit;
• Ndjek dhe monitoron nivelin e shėrbimit tė furnizimit me ujė dhe tė largimit tė ujerave tė pėrdorura duke evidentuar problemet, duke dhėnė rrugėt e zgjidhjes sė tyre duke informuar nė ēdo rast Titullarėt e Ministrisė.
• Mundėson fushatat e sensibilizimit tė publikut pėr tė promovuar teknika tė reja tė bashkėpunimit me komunitetin nė shėrbim tė zgjidhjes sė problemeve tė ndėrmarrjeve tė ujėsjellės kanalizimeve rritjen e nivelit tė pagesės sė ujit nga konsumatoret, uljen e shpėrdorimeve tė ujit tė pijshėm, etj.
• Ndjek ecurinė e fushatave tė organizuara nga Ndėrmarrjet dhe DPUK.


Drejtoria e Përgjithshme e Ujësjellës Kanalizime
Adresa: Rr: "Sami Frashëri", Nr.4
Tiranë, Shqipëri
Tel & Fax +355 4 2256091

Kėshilli i Ministrave
Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės